13. mezinárodní SkillsLab Symposium

Už samotný název mě zaujal tím, že mi evokoval silnou asociaci zkusit si něco praktického a přitom se navíc podívat do Mariboru, kde se sympozium konalo. O akci jsem se dozvěděla díky sdílení události na ročníkové skupině na FB. Když jsem se pak podívala na program dvoudenního sympozia, byly tam přednášky a workshopy. Registrace stála 25 EUR, cestu a ubytování jsem si hradila sama. Měla jsem v tu dobu zrovna volno a chuť někam odjet.

Lékařská fakulta v Mariboru byla založena celkem nedávno, v roce 2003, z důvodu nedostatačného počtu lékařů v zemi. Nová a krásně uspořádaná budova na břehu řeky Drávy téměř v centru města.

Účastníky sympozia byli medici hlavně z Německa (žádného jiného medika z ČR jsem tam nepotkala), překvapilo mě zjištění, že formu praktické výuky na figurínách
a modelové situace, jsou pro ně běžnou učební metodou. Dokonce mají praktické zkoušky, založené na reálných situacích, ve kterých musí umět adekvátně zareagovat. Připadá mi, že právě tato praktická část u nás jaksi pokulhává. Myšlenka možnosti zkusit si vyšetření na figuríně předtím, než se naskytne příležitost až na pacientovi, mně přijde ohromně přínosná.

Sama jsem absolvovala workshop pediatrické endoskopie, kdy nám, skupince
6 mediků přednášel o metodě tohoto vyšetření erudovaný lékař a posléze jsme si
na modelu mohli každý zkusit manipulaci s endoskopem. Nelehkým úkolem bylo pokusit se vytáhnout ze ,,žaludku“ minci či sponku. Spojit teoretický úvod s následnou praktickou ukázkou je úžasný zážitek a zkušenost.

Inspirující byla i přednáška Jana Larssona, anesteziologa z Uppsaly, který svůj přednes zahájil přečtením úryvku z knihy Zápisky mladého lékaře od Michaila Bulgakova (jedná se o autobiografické dílo). V úryvku je hlavní postava, mladý lékař začínající praxi
na odlehlém venkově zavolán k nepostupujícímu porodu, lékař si ještě v rychlosti snaží připomenout postup
při komplikacích porodu v učebnici. Po návratu od rodičky si čte stejné pasáže, které stihl přečíst před odchodem a najednou jakoby díky čerstvě získané zkušenosti dokázal tytéž slova chápat lépe. Přednášející vyzdvihoval důležitost praxe vedle teoretických znalostí.

Odpoledne jsem byla na workshopu se zvláštním názvem, Passing the

smell test. Vešla jsem do učebny jako poslední, přednášející akorát začala, mluvila německy
a ostatní lidé vypadali, že jí rozumí, zeptala jsem se slečny vedle mě, jestli to tak bude celou dobu, neumím totiž německy a ta promluvila s přednášející, která pak plynně pokračovala v angličtině. To bylo od všech vůči mě nádherné gesto. Řeč byla o používání vůní a muláží během simulací pro mediky v rámci praktické výuky, aby celá situace byla co nejvíce reálná. Přála bych si to zkusit a umět pak i reagovat pohotově ve skutečnosti.

Aneta Horáková
5. ročník

As the name had acquired. viagra online Allow air circulation to recover.

3106 Total Views 1 Views Today

komentáře 2

 1. I’m an expert writer who loves to bring smiles to people’s face.

  Writing is what I do for a living and I am so passionate about this. I have worked with several companies whose mission is to help people solve problems.
  I love traveling and have visited several places in the past few years.
  I’m happy to have written several books that have contributed positively to the lives of many. My works are available in several parts of the world. And I’m currently working with companies that help people save time. Being a part of this team has open more opportunities for me to excel as a writer. I have worked with different people and met many clients as a professional.
  I can handle any kind of writing and provide nothing but the best. People come to me all the time to ask if I can solve their assignment problems and I accept. I find pleasure in helping them to solve their problems as a writer.

  Professional Academic Writer – Alton Sawyer – 10 Most Common College Freshman Mistakes Team

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *